• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

NASIL ÇALIŞMALI?

ÇALIŞMA PROGRAMI

1- İlk hafta ilk 150 sayfa sabah öğle ve akşam olmak üzere günde üç defa başından sonuna öğrenmeye çalışılmadan Türkçesi ile beraber hızlı bir şekilde sadece okunacak.

2- İkinci haftadan itibaren günde iki defa ilk 250 sayfa başından sonuna kadar günde iki defa öğrenmeye çalışılmadan Türkçesi ile beraber hızlı bir şekilde sadece okunacak.

3- Üçüncü haftadan itibaren kitap başından sonuna günde bir defa Türkçesi ile beraber hızlı bir şekilde sadece okunacak.

4- Öğrendiğiniz yabancı dilde okuduğunuz metni anlıyorsanız ve Türkçe anlamı hemen gözünüzün önünde canlanıyorsa Türkçesini okumanıza gerek kalmamıştır.

5- Sesli kitap sizin bulunduğunuz ortamda sürekli olarak açık olsun, özellikle dinlemenize gerek yok. Duymanız yeterlidir.

6- Hızlı okuma dikkati ve öğrenmeyi en üst düzeye çıkarır, lütfen bunu unutmayınız.

7- Günde en az 50 sayfa sesli okuyunuz. Ses telleriniz öğrendiğiniz dilin gerektirdiği sesleri çıkarmaya alışacaktır. Sesli okuma öğrenmede kalıcılığı sağlar.

8- Kitabı okurken öğrenmeye, anlamaya çalışmayın. 1 saatte çalıştığınız tüm konuları ezbere öğrenmek gibi bir beklentiye kapılmayın. Siz tekrar ettikçe birinci gün anlamadığınız konular kendiliğinden üçüncü dördüncü gün anlaşılır olacaktır.

9- İlk defa bir yabancı ile karşılaşıp konuşmaya başladığınızda İngiliz ya da Amerikan aksanıyla mükemmel bir İngilizce konuşmayı ne kendinizden ne de başkasından bekleyiniz.

8- Birisiyle konuşmaya başlarken o dili ne kadar iyi biliyor olursanız olun. Yeni öğrenmeye başladığınızı belirtiniz. Böylece karşınızdaki size yardımcı olmak için elinden geleni yapacaktır.

9- Bir işte çalışıyorsunuz ve bu programa uyamıyorum diyorsanız sadece akşamları yatmadan önce 2-3 saat çalışmaya gayret ediniz ve arkasından hemen uyuyunuz. Kitap okuyamadığınız durumlarda sesli kitabı dinlemeyi ihmal etmeyiniz.

10- Akıllı telefonları olanlar Google Play Store üzerinden kitaplarımızın e-kitap versiyonlarını alarak otobüste, vapurda, tuvalette, arkadaşınızı beklerken vb. birçok boşa geçen zamanda akıllı telefonlarından dil çalışabilirler. Zaman bulamıyorum diye birşey yoktur. İsteyince zaman ortaya çıkar.

11- Çalışmalarınızı sabah kalktıktan sonra ve akşam yatmadan önce yapmaya özen gösterin. Gün içerisinde sesli kitabı dinleyebilirsiniz. Sabahları dikkatinizin en üst düzeyde olduğu zamandır. Akşam yatmadan önce çalışmak ise akılda kalıcılığı maksimum düzeye çıkarır.

12- Ara sıra kuru incirle beraber sade Türk kahvesi içmenizi tavsiye ederim. Hem zihin açar, hem de sohbet ettirir:)

Önemli Not: Eğer okuduğunuz İngilizce kelimelerin okunuşlarını bilmiyorsanız ilk başta sesli kitap ile beraber okuyunuz ve dinleyiniz. İngilizce kelimeleri rahat rahat okumaya başladığınız andan itibaren Sesli kitabı ayrı olarak dinleyiniz ve hızlı okumaya devam ediniz.

 

Sesli Kitabın Yararları:

 

1- Sesli kitap dilini öğrendiğiniz ülkeye gitmenize gerek kalmadan o dili öğrenmenizi sağlar.

2- Bir sözcüğün nasıl telaffuz edildiğini düşünmenize gerek kalmaz, sesli kitaptan duyarak öğrenebilirsiniz.

3- Kitap okuyamadığınız zamanlarda sesli kitabı dinleyerek dil öğrenmeye devem edebilirsiniz.

4- Büroda çalışırken, bilgisayarda oyun oynarken sesli kitabı açabilir dinlemenize bile gerek olmadan dil öğrenebilirsiniz. Sesli kitabı duymanız yeterlidir.

5- Sesli kitap iki dili aynı anda öğrenmek isteyenlere bu imkanı sağlar. İngilizce öğrenirken Almanca sesli kitabı açmanız halinde, siz gözleriniz ile İngilizce öğrenirken, kulaklarınız aracılığıyla Almanca öğrenebilirsiniz. Bu durumda İngilizceyi aktif çalışarak öğrenirken, Almancayı pasif olarak öğrenmiş olursunuz.

 

Hızlı okuma yararları:

 

Günümüzde kabul gören yanlış vardır. Bu hızlı okumanın anlamayı engellemesi şeklinde kabul gören bir gerçektir. Fakat yavaş okuyarak anlama oranını düşürüyoruz.

Bunu şöyle düşünelim, yavaş okuyan bir insanın okurken, aklından bir sürü düşünce geçer ve okuduğunu anlamadığı için sürekli başa dönmektedir. Oysa hızlı okuyan bir kişinin, aklına farklı düşünceler gelmez ve okuduğunu daha rahat anlar, ayrıca zamandan da tasarruf eder.

Hızlı okumanın yararlarına gelecek olursak;

– Günlük okuma saatinizde, daha fazla sayfa okuma imkanı.
– Zamandan tasarruf. – Okuduğunu daha iyi anlama ve hatırlama.
– İş hayatında ve Okul hayatında daha başarılı olma.
– Bilgi birikiminin artması ve kitap okuma kültürünün gelişmesi.

Kitap okuma günlük hayatımızı kolaylaştıran ve hayattan zevk almamızı sağlayan, oldukça yararlı bir faaliyettir. Kitap okuma günlük hayatımızı kolaylaştırdığı gibi, beynimizin gelişmesine de büyük katkı sağlar. Beyin bilindiği üzere iki lob’dan meydana gelmektedir. Kitap okumayan bir insan, sadece televizyon izleyerek beyninin bir lob’unu çalıştırır, bu ise beyin gelişimine engel olmaktadır. Beyinin gelişmesi için, lobların her ikisini dengeli olarak çalıştırmamız gerekir. Bunu ise sadece kitap okuyarak, geliştirebiliriz.

Kitap okumanın beyine yararları;

– Beyinin her iki lob’unu aktif olarak kullanmamızı sağlar.
– Beyin- göz ilişkisi kurarak daha hızlı algılama olanağı sağlar.
– Sağ ve Sol lob’a  bağlı kasları kuvvetlendirir.
– Daha hızlı düşünme ve IQ seviyesinin artmasına yardımcı olur.

Toplum olarak kitap okuma alışkanlığını kazanmamız lazım. İstatistiklere göre, kitap okuyan toplumlarda suç oranı daha da az olmaktadır. Gelişim ve bilgi çağında, her çocuk,genç yaşlı herkes hızlı okuma sayesinde hayatlarını daha çekici hale getirebilirler.