• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

1 SENEDE 3 DİL

1 senede üç dil nasıl öğrenilir?

Birden fazla dil konuşabilmek bir çok insanın hayalidir. Hepimiz birkaç dil konuşabilen bu insanlara hayranlıkla bakarız. Vay be, deriz. Adam da ne zeka var abi, biz daha bir İngilizce öğrenememişken adam bülbül gibi kaç dilde konuşuyor. Okulda yıllarca İngilizce eğitim alırız, olmadı binlerce lirayı kursa veririz. Gene olmuyor, gene olmuyor… Yok abi deriz sonunda bu dil öğrenme işi çok zor birkaç kelime öğrenip kendimi kurtarsam yeter… der ve mücadeleyi bırakırız.

Gerçektende dil öğrenme işi bu kadar zor mudur?

  
 

Her insan dünyaya dil öğrenme yeteneğiyle gelir. Dünyaya yeni gelen bireylerin öğrendikleri dil sayısı bazen birken, çok uluslu toplumlarda ya da ailelerde birden fazla olabiliyor. Örnek: Türkiye’de Kürt ve Arap kökenliler iki dil konuşuyorlar.

 

Peki ülkemizde dil öğrenebilme oranı ve öğretme oranı neden bu kadar düşük???

 İNGİLİZCE:  İngilizce Avrupa dilleri arasında en basit olanıdır. Hocam yıllardır okulda okuduk, üniversitede gördük. Bir türlü öğremenedik nasıl oluyorda kolay diyorsunuz.” Dediğinizi duyar gibiyim. Bu konuda sizin hiçbir suçunuz ya da eksiğiniz yok. Yıllardır milli eğitimden sorumlu insanların, Türkiye’de ve dünyada insan beyninin nasıl çalıştığı ya da öğrendiği üzerine bilimsel araştırma yapmak ve bunu metoda dönüştürerek uygulamak yerine, fani işlerle uğraşıp kendi politik görüşlerinde insan yetiştirmek isteyen ya da cebi nasıl doldurum diyen uzmanların, profesörlerin, bürokratların ve politikacıların suçudur. 
  
İngilizce öğrenemiyorsunuz çünkü size matematik öğretir gibi dil öğretmeye çalışıyorlar. Gramer diye tutturmuşlar her şeyi formülüze etmişler. Sonra yıllar süren gramer çalışmasından sonra gidiyorsunuz Bodrum’a karşınıza çıkıyor ilkokul mezunu bir ayakkabıcı, siz daha merhaba diyemezken, o dört farklı dilde turistlerle iletişim kuruyor. Siz evde Present Tense, Perfect Tense öğreneceğim diye kendinizi zorlarken, sınavlarda boşluk doldurma ile uğraşırken, yeni doğmuş bir bebek sadece etrafındakileri taklit ederek çok iyi dil öğrenebiliyor.
Burada sizin bir kabahatiniz yok. Sizin gibi aynı zorlukları yıllarca ben de yaşadım. İşin sırrı: dilin özü olan günlük hayattan ve iletişimden kopmamak, kelime ezberlemek yerine cümle kurmayı öğrenmek, dil bilgisi kurallarını matematik gibi öğretmeye çalışmak yerine, öğrenciye dili yaşatarak öğretmektir.

Öncelikli olarak ana dili Türkçe olan birini ile ana dili Avrupa dillerinden herhangi biri olan bir şahısla aynı küfeye koymamak lazım. Türkçe Ural Altay dil ailesinin içindedir ve eklemeli bir dildir. Bir Türk için bu ailede olan dilleri öğrenmek çok kolayken bir Avrupalı için çok zor olabilir.

 

Örnek verecek olursak:

     
 

Diller

Tümce yapısı


Türkçe


Çocuklar okulda dilimizi Latin alfabesi ile yazar.


Gagavuzca


Uşaklar şkolada / okulda dilimizi latin alfavitindä yazêr.


Azerice


Uşaqlar məktəbdə dilimizi latin əlifbası ilə yazır.


Türkmence


Çagalar mekdepde dilimizi latyn elipbiýi bile(n) ýazýar.


Özbekçe


Bolalar maktabda tilimizni latin alifbosi bilan / ila yozadi.


Uygurca


Balilar mektepte tilimizni latin elipbesi bilen yazidu.


Kazakça


Balalar mektepte tilimizdi latin alfavitimen jazadı.


Kırgızca


Baldar mektepte tilibizdi latın alfaviti menen jazat.


Tatarca


Balalar mäktäptä telebezne latin älifbası belän yaza.


Tuvaca

Uruglar surguulda dılıvıstı Latın alfavidi-bile bijiirler.

  Şimdi bazıları diyecek ki, hocam iyi güzel hoş söylüyorsunda yukarıda örneğini verdiğin diller zaten Türk dilleri. Onlar zaten bizim için yabancı dil değil. İşte sizin için yabancı dil olmayabilir ama Türk olmayan birisi için hepsi ayrı ayrı birer yabancı dildir. Türk dilleri gibi, Hint Avrupa dil ailesi içinde yer alan Alman Dilleri, Slav dilleri, ve Roman dilleri ailesinin üyeleri de aşağı yukarı birbirinin aynıdır. Yani İtalyanca ile İspanyolca arasındaki fark aşağı yukarı Türkçe ile Azerice arasındaki fark gibidir.

Yukarıdaki gibi daha onlarca Türk dilini biz Türkler rahat rahat öğrenebiliriz. Bizim ve dünya insanlarının en çok öğrenmek istedikleri diller olan İngilizce, Almanca, Fransızca ve İspanyolca gibi diller ise Hint Avrupa dil grubuna girerler. Bunlardan en çok öğrenilmek istenen İngilizce Batı Alman dilidir. Bunun İngilizce yazılışı Germanic Languages yani Alman dilleridir.

 
Gördüğünüz gibi Avrupa haritasının üst tarafında Cermen ülkeleri, Akdeniz ve Atlantik okyanusuna doğru Roman dili konuşan ülkeler ve Avrupa haritasının ağırlıklı olarak sağ tarafında Slav ülkeleri bulunuyor. Şimdi Almanya'da konuşulan Almancayı ana Alman dili olarak kabul edelim. Doğu Almanya’dan batıya doğru yola çıktığınızda kasaba kasaba insanların yaşam şekilleri ve şiveleri değişir. Örnek olarak Almanca “Ş” harfiyle başlayan kelimeler yavaş yavaş “S” olarak telaffuz edilmeye başlanır. Bu arada sözcük sonlarındaki “S” ve “SS” harfleri genel olarak “T” olarak telaffuz edilmeye başlanır. Ch harfleri ise “K”ya dönüşür Yani:
   

ALMAN DİLLERİ:

Herkes bir yılda 3 dil öğrenebilir!!!

 

Peki bu nasıl olacak??? Önce dilleri bir guruplandıralım.

 

Alman dilleri

Roman dilleri

Slav dilleri

 

İngilizce

 

Almanca

 

Hollandaca

 

Danca

 

İsveççe

 

Norveççe

Latince

 

İtalyanca

 

İspanyolca

 

Fransızca

 

Portekizce

 

Romence

Rusça

 

Lehçe (Polonya)

 

Bulgarca

 

Hırvatça

 

Çekçe

 

Slovakça

 

Yukarıda isimleri yazılı olan 18 dil birbirleriyle kardeştir. Dil bilgisi kuralları, sözcükler aşağı yukarı birbirinin aynısıdır. Şimdi dediniz ki hocam ben sizin gibi çok dil öğrenmek istiyorum. Ne yapmam lazım?

Öncelikli olarak hangi dilden başlayacağımıza karar vermemiz gerekiyor. Arkasından vereceğim diğer dilleri öğrenebilirsiniz.

 

GRUP 1: İngilizce, Almanca, Hollandaca

 

GRUP 2: İsveçce, Norveçce, Danca

 

GRUP 3: İtalyanca, İspanyolca, Portekizce (Fransızca, Romence)

 

GRUP 4: Rusça, Bulgarca, Hırvatça (Sırpça)

 

GRUP 5: Rusça, Lehçe, Çekçe (Slovakça)

 

Yukarıda örneğini vermiş olduğum dilleri 1 sene içinde çok rahat öğrenebilirsiniz. Önünüze çıkabilecek tek ve en önemli engel benim bütün bu dillerde kitap yazmamış olmamdır. Yani kaynak zorluğu çekebilirsiniz.

Yazmış olduğum kitapları içeren Grup 1 ve Grup 3’de yer alan dilleri kitaplarımdan çok hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz.  

  İNGİLİZCE ALMANCA HOLLANDACA DERS 1